Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Graphite drawing 9098571



*

nr 909 8571


David Wallin

(1876-1957), Sverige


David Wallin (1876-1957), a boy, signed. , subject: 20x23,


GRAPHITE DRAWING (F), David Wallin (1876-1957), Pojke, signerad. , motivet: 20x23


David Wallin, born 1876, dead 1957 in Stockholm, Swedish painter.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

400

Sold:

SEK 1600

Auction date:

Monday September 1 2014
at 20:16:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/8 05:19:33 1      Vinnande bud
30/8 12:40:11 2      300 kr
30/8 12:40:39 2      600 kr
30/8 12:40:53 2      1.000 kr
30/8 12:41:27 2      1.500 kr



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

David Wallin

David Wallin, born 1876, dead 1957 in Stockholm, Swedish painter.

Read more about David Wallin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barn blyerts david wallin pojke porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr